Slayer - Historie část 2.

5. září 2006 v 19:40 |  Slayer
Na začátku roku 1994 vyšla zpráva o tom, že SLAYER začali pracovat na nové desce, která by měla být na pultech v únoru téhož roku. Díky problémům s nahrávací společností však deska opustila studio až v průběhu léta 1994 a na pulty prodejen přišlo až v říjnu téhož roku! Album nese název Divine Intervention a je velmi agresivní (dalo by se říct, že je to Reign in Blood devadesátých let). Tuto desku napsali hlavně Kerry King a Tom Araya a proto je oproti předchozím o něco rychlejší (skladby Killing Fields, Ditto Head a Divine Intervention). Album si ve státech koupilo na 800 000 fans a v žebříčku US Top 100 se dostalo na 8 pozici po prodeji 100 000 kusů během prvního týdne.
S tímto albem se opět objevily problémy ohledně nacismu. Na desce je skladba SS-3, kterou napsal (jak jinak) Jeff Hanneman a která pojednává o veliteli SS Reinhardu Heydrichovi (na kterého byl spáchán atentát u nás)! Max Cavalera (toho času kytarista a zpěvák skupiny SEPULTURA) je nazval nacisty a obvinil je, že na svých koncertech získávají jako své fanoušky neonacisty! Dále pak, že SLAYER mají nacistickou image. Na jedné francouzské televizní stanici se k tomu vyjádřili i SLAYER a SEPULTURU nazvali bandou debilů z Brazílie. Komunikace mezi těmito dvěma kapelami byla v té době (slušně řečeno) na dost špatné úrovni. Posléze, když Max ze skupiny SEPULTURA odešel se vztahy mezi ním a SLAYER opět udobřily.
Koncem roku 1994 vyrazili SLAYER na evropské turné Intourvention společně s MACHINE HEAD v roli předskokanů (mimo jiné jste je mohli vidět v Ostravě - vynikající koncert)! I k tomu měl již výše zmiňovaný Max Cavalera jisté konstatování. Doslova řekl: "MACHINE HEAD SLAYER převálcují, protože ti jsou již staří a unavení!". Opak byl pravdou! Obě skupiny spolu na tomto turné vycházely výborně k čemuž Kerry King poznamenal (právě on prý stál za tím, že Machine Head předskakovali Slayer): "MACHINE HEAD jsou pro nás perfektní zahajovací kapelou!" (v současnosti už vztahy mezi Kerrym a Robem Flynem už tak ideální nejsou). Evropské turné skončilo v prosinci roku 1994 a bylo velice úspěšné.
Na vnitřní obálce CD Divine Intervention můžete vidět ruku Mike Meyerse, který si do ní nechal vyřezat logo SLAYER. Začátkem roku 1995 začíná americká část koncertního turné na kterém společně se SLAYER a MACHINE HEAD vystupují ještě BIOHAZARD. Turné bylo opět velice úspěšné a skoro na všech místech, kde se hrálo byly lístky dlouho dopředu vyprodány! V březnu 1995 natáčejí SLAYER svoje první domácí video, které se jmenuje Live Intrusion a které je ukázkou skvělé práce skupiny na pódiu i v zákulisí!!!!! Tato videokazeta se dostala v USA na první místo v žebříčku nejprodávanějších videokazet.
V roce 1996 vydali SLAYER punkových coverů Undisputed Attitude, které bylo pro mnoho fandů velice nezvyklé. Byla to pocta pro skupiny na kterých SLAYER vyrůstali a o tomto albu už mluvili delší dobu. Když se jim naskytla příležitost a čas na natočení tohoto alba - udělali to. Na této desce se nacházejí skladby od skupin jako T.S.O.L., Minor Threat, D.I. a mnohých dalších. Jsou zde i tři vlastní písně SLAYER a to: Can´t stand you, DDAMM (Drunk Drivers Against Mad Mothers) a Gemini. Can´t stand you a DDAMM jsou písně, které napsal Jeff Hanneman v roce 1984 pro svůj vedlejší projekt, který nebyl nikdy realizován. Gemini je velice pomalá skladba, která měla být použita na soundtracku, ale ten nikdy nevyšel. Pojednává o utrpení obětí masového vraha (Zodiac).
Jedna věc je pro SLAYER typická - a to, že svoje desky vydávají se zpožděním oproti původním předpokladům. Stejně tak to bylo i s Undisputed Attitude, která se měla původně jmenovat Selected and Exhumed. Undisputed Attitude byla na pultech v květnu 1996 a dokončena přitom byla už v průběru října a listopadu roku 1995.
Po natočení této desky odchází ze skupiny Paul Bostaph, což byl pro mnohé fans velice šokující, protože většina věřila, že Paul je pro SLAYER tím pravým bubeníkem. Paul sám řekl, že už je z metalu unavený a že se chce věnovat práci se skupinou The Truth about Seefood. Takže SLAYER byli opět nuceni najít si bubeníka. Tím se stal John Dette z TESTAMENT. Po natočení alba jeli SLAYER (už s novým bubeníkem) do Evropy, kde se účastnili letních festivalů (Dynamo Open Air - NL, Rokslide Festival - DK, nebo Graspop Metal Meeting - BE). V říjnu roku 1996 se ještě SLAYER účastní Ozzfestu společně se skupinami Neurosis, Fear Factory, Biohazard, Sepultura, Danzig a samozřejmě Ozzym Osbournem. Na jaře roku 1997 vyšel záznam z tohoto koncertu na CD. Po tomto turné se objevily opět problémy ..... s bubeníkem. John opouští skupinu (poslední koncert absolvoval 26.10.96 na Ozzfestu v San Bernardinu - Kalifornie), protože nevycházel dobře s Tomem a také díky tomu, že se spíše orientoval na hardcore! Takže se začal opět hledat bubeník.Paul Bostaph mezitím opustil The Truth about Seafood (Pravda o mořské potravě) a byl osloven zda by neměl zájem o návrat. Paul souhlasil a v lednu roku 1997 znovu nastoupil do skupiny! A nastal čas pro nové album. V roce 1997 byla nahrána píseň No Remorse (I Wanna Die) (společně s německou techno skupinou Atari Teenage Riot) pro soundtrack k filmu SPAWN.
Práce na novém albu začaly koncem roku 1997 (prosinec). Toto album vyšlo opět se zpožděním a to především díky průtahům při jednání firmy Def Jam (Rick Rubin) a Sony/ColumbiaToto album se jmenovalo Diabolus In Musica a v době jeho vydání se kolem něho vedlo mnoho diskuzí. Mimo jiné i o tom, že se SLAYER "zaprodali" jako Metallica a natočili komerční desku za účelem výdělku!!!!! Jiní zase říkali, že album je industriál. Ale SLAYER všem ukázali, že je to výborné album, které kombinuje starý zvuk SLAYER se současnými hudebními vlivy! Album je to typicky slajerovské, i když je z větší části složeno z pomalejších písní, nicméně i ty rychlé se na albu najdou. Nová deska se setkala s velmi dobrými kritikami od hudebních recenzentů, kteří ji označují jako jednu z nejlepších od SLAYER. Album se dostalo v žebříčku prodejnosti v USA - US Top 100 na 31. pozici, což byl největší úspěch thrash metalové skupiny v devadesátých letech. Tom Araya k dění kolem SLAYER i nového alba poznamenal: "Jsme hrdi na integritu Slayer, na všechno to, co dělá z kapely vyjímečný spolek, je v tom i kus pýchy a sobectví, to přiznávám, ale zároveň vím, že kdybychom takoví nebyli, tak nás showbusiness rozemele na kousíčky ....".
V září roku 1998 zahájili SLAYER světové turné (společně se System Of A Down - koncertovali i v Praze v Malé sportovní hale), kdy mimo jiné zavítali i do Asie, Evropy, Austrálie, USA a také do Ruska (poprvé ve své kariéře). Turné bylo opět velice úspěšné a SLAYER potvrdili svoji pozici v live vystoupeních! V roce 1999 jeli turné ve Spojených státech poprvé jako headlineři (předskakovali jim hardcoreoví Sick Of It All a techno-thrashers Meshuggah) od března do května. V květnu se připojili k Ozzfestu (Black Sabbath, White Zombie, Deftones ....), který koloval po území USA do konce července. V roce 1999 koncertovali SLAYER na území USA velmi pilně. Dále ještě stačili nahrát Tribute Black Sabbath (cover skladby Hand of Doom), kterého se účastnili ještě skupiny jako Soulfy, Pantera a Megadeth. Kerry King nahrál na připravované album skupiny Pantera sólo do skladby Goddamn Electric a Tom se zúčastnil nahrávání písně na nové desce Soulfy, kterou nazpíval společně s Maxem Cavalerou a která se jmenuje Terrorist.
Po skončení Ozzfestu začala příprava na psaní nové desky. V roce 2000 udělali přestávku v nahrávání a jeli turné po Evropě jako podpora na některých štacích Iron Maiden. Mimochodem někdy v roce 1988 prohlásil Jeff Hanneman, že by se mu líbilo jet turné s Iron Maiden, ale že k tomu asi nikdy nedojde. Nikdy neříkej nikdy .... ! Koncem roku byla nahrána píseň Bloodline (produkoval ji Matt Hyde), na soundtrack k filmu Dracula 2000, která byla později zařazena i na nové album!
Nahrávání nové desky bylo dokončeno do jara roku 2001 (produkoval ji Matt Hyde - ale když byla deska nahrána a smíchána , poslali ji Ricku Rubinovi do LA, který ji remastroval a smíchal znovu), ale díky problémům s nahrávací společností bylo vydání (opět) opožděno. Nicméně i přesto vyrážejí SLAYER na Extreme Steel Tour společně s Panterou a dalšími skupinami po celém světě. Konečně 11. září 2001 vychází (zatím poslední) album God Hates Us All a v žebříčku US Billboard Charts se umisťuje na 28. místě! V prosinci roku 2001 byli ještě SLAYER nominováni na ceny Grammy jako nejlepší živé provedení písně Discipline a nejlepší metalové album God Hates Us All. Bylo to poprvé za 20. uplynulých let v kariéře kapely, kdy byli na cenu Grammy nominováni (zůstalo jen u nominací). Album bylo provázeno evropským i americkým koncertním turné. Druhá část amerického turné, začala 2. prosince 2002 společně s Davem Lombardem (kruh se uzavřel?) za bicími, který nahradil Paula Bostapha - odstoupivšího ze skupiny kvůli chronickému zranění lokte! K tomuto tématu bylo také vydána řada prohlášení a je na nás, které z nich vezmeme za to "pravé ořechové"! Původně se mluvilo o Paulově lokti, pak se začalo spekulovat, že se jedná o koleno a poslední verzí bylo, že odchod nebyl zapříčiněn zdravotním stavem výše jmenovaného. Tak si vyberte, co se vám bude nejvíc hodit. Faktem zůstává (jak dlouho), že současným bubeníkem je skutečně Dave Lombardo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama